PISA-2022: резюме досліджень 2024 року

Підсумок досліджень PISA-2022

Фахівці Українського центру уклали дайджест «PISA-2022: резюме досліджень 2024 року», де висвітлено ключові висновки шести мінізвітів, підготовлених у 2024 році за підсумками поглибленого аналізу даних міжнародного дослідження якості освіти PISA 2022 року.

Навесні 2022 року, попри складні обставини, спричинені повномасштабним вторгненням росії, Україна змогла взяти участь в основному етапі міжнародного дослідження якості освіти PISA. Для нашої країни це вже був другий цикл цього авторитетного моніторингу, завдяки чому вдалося отримати цінну об’єктивну інформацію про зміни в успішності нашого 15-річного учнівства між 2018 та 2022 роками, а також про різноманітні чинники, які впливають на рівень навчальних досягнень підлітків.

Основні результати за підсумками цього циклу PISA фахівці Українського центру відбили у двох ґрунтовних національних звітних документах, один з яких присвячено аналізу досягнень нашого учнівства в трьох ключових галузях PISA – читанні, математиці та природничо-наукових дисциплінах, а другий – успішності підлітків у креативному мисленні.

Попри те, що в згаданих звітах представлено надзвичайно важливі дані про якість шкільної освіти в Україні, чимало проблем, які вивчає PISA, не знайшли у відповідних звітних матеріалах всебічного висвітлення. Саме тому аналітики Українського центру продовжують аналізувати дані PISA-2022, готуючи тематичні мінізвіти серії «PISA-2022: Україна в центрі уваги».

У 2024 році було підготовлено шість таких мінізвітів. Ці матеріали суттєво розширюють уявлення про успішність 15-річного учнівства й чинники, що на неї впливають. Особливу увагу в мінізвітах зосереджено на математичній грамотності підлітків, адже саме математика в циклі 2022 року було провідною галуззю PISA. Кожен мінізвіт присвячений окремій темі, наприклад, успішності 15-річного учнівства в різних видах математичної діяльності, найскладнішим математичним темам для 15-річних підлітків, впливові мислення зростання й тривожності через математику на академічні досягнення учнівства, ставленню учнівства до математики та його навчальній поведінці, досвіду 15-річних підлітків і закладів освіти під час віддаленого навчання. Сподіваємося, що спостереження й узагальнення, представлені в тематичних мінізвітах «PISA-2022: Україна в центрі уваги» й сконденсовано репрезентовані в дайджесті «PISA-2022: резюме досліджень 2024 року», стануть у пригоді всім, хто прагне підвищити якість освіти в Україні, зокрема математичної.

У 2025 році українська команда PISA продовжить досліджувати дані циклу PISA 2022 року, готуючи для освітянської спільноти чергові тематичні мінізвіти. Водночас наступного року ми докладатимемо всіх зусиль для успішного проведення в Україні чергового циклу PISA, основний етап якого заплановано провести навесні.

Нагадаємо, що в циклі PISA-2025 у фокусі уваги буде природничо-наукова освіта, яка до цього була в центрі уваги у циклах 2006 та 2015 років. Інноваційною галуззю цього циклу стане навчання в цифровому світі (Learning in the Digital World), що передбачає оцінювання здатності 15-річних учнів використовувати цифрові інструменти для досягнення життєвих цілей. Крім того, у циклі 2025 року Україна візьме участь у додатковій опції PISA — оцінюванні з іноземних мов, а саме англійської. Долучення до цього оцінювання стало можливим завдяки фінансовій підтримці ЮНІСЕФ.

Акцентуємо: участь України в PISA є надзвичайно важливою, адже дає змогу не лише оцінити вплив воєнних умов на освіту та результати навчальних досягнень учнівства, а й окреслити надалі кроки для подолання виявлених проблем. Залученість України до кожного циклу PISA – це крок до глобальної співпраці, яка дає змогу нам як краще зрозуміти власні освітні проблеми, так і перейняти найкращий досвід інших країн та втілити його в нашій освітній системі. Це можливість зробити освіту інструментом змін, які формуватимуть успішне майбутнє нашої країни.