Українська мова і література

Тест з української мови і літератури містить 10 завдань різних форм.

  • 1 - 7-ме завдання з вибором однієї відповіді з чотирьох запропонованих варіантів;
  • 8 - 9-те завдання з вибором однієї відповіді з п'ятьох запропонованих варіантів;
  • 10-те завдання на встановлення відповідності.

1

Яка мета НЕ відповідає темі уроку «Андрій Малишко. Патріотичні почуття, найвищі духовні цінності у вірші “Чому, сказати, й сам не знаю…”»?

А удосконалити вміння визначати віршовий розмір і художні засоби твору

Б розкрити зміст народнопоетичних символів у творі

В поглибити знання про поетичну й пісенну творчість А. Малишка

Г виховувати повагу до рідної домівки, батьків, національних традицій

А Б В Г

2

Що з наведеного є проявом оптичної дисграфії в дитини?

А систематично дописує зайві букви в словах

Б систематично на письмі плутає букви Д з Т, В з Ф

В систематично на письмі плутає букви Ц зі Щ, П з Т

Г систематично помиляється в узгодженні слів за родами на письмі

А Б В Г

3

Що з наведеного спрямовано на модифікацію, яку вчитель може реалізувати в інклюзивному класі?

А використання особливих графічних характеристик оформлення тексту

Б використання додаткової системи комунікації

В використання меншої кількості завдань тієї ж складності

Г використання менш складних завдань

А Б В Г

4

Яка репліка вчителя має гальмівний вплив на комунікацію між ним та учнями?

А Налаштуйтеся на серйозну роботу.

Б Перевірте готовність робочих місць.

В На нас сьогодні чекає незвичайна тема.

Г Половина класу не підготувалася до уроку.

А Б В Г

5

Проаналізуйте ситуацію і надайте відповідь на запитання.
Протягом місяця під час роботи з ПК випливає вікно з повідомленням «Запуск програмного забезпечення для цього пристрою заблоковано, оскільки відомі проблеми під час його роботи з Windows».
Яка з наведених дій може допомогти владнати проблему?

А перезавантажити комп’ютер

Б налаштувати ресурси для пристрою

В продовжити термін дії ліцензії ПЗ

Г оновити / установити потрібні драйвери

А Б В Г

6

Яке з наведених завдань для перевірки рівня сформованості в учнів уміння писати запрошення є компетентнісним?

А Порівняйте наведені приклади запрошень на день народження й виберіть варіант, який вам подобається найбільше. Вибір аргументуйте.

Б Прочитайте в підручнику інформацію про те, які обов’язкові елементи має текст запрошення. Проаналізуйте текст запрошення та з’ясуйте, яких частин у ньому бракує.

В Ви мрієте, щоб до вас на день народження завітав улюблений кіногерой. Напишіть для нього запрошення.

Г Проаналізуй текст запрошення. У якому відмінку має бути написано ім’я адресата? Поясни правила вживання розділових знаків у реченнях зі звертанням.

А Б В Г

7

Проаналізуйте тексти й виконайте завдання до них (число в дужках позначає номер абзацу)

Текст А

Штучний інтелект уже може писати замість учня: як це вплине на освіту

      (1) Нещодавно компанія ОpenAI представила чат-бот на основі штучного інтелекту ChatGPT, який уразив користувачів своїми функціями. ChatGPT – це нейромережа, спеціально розроблений персональний помічник, який може взаємодіяти зі співрозмовником, давати відповіді на запитання, підказувати й радити.
      (2) Доки інтернетом ширяться прогнози щодо того, як ця складна технологія може вплинути на окремі галузі знань і скоротити потребу в працівниках певних професій, учителі вже б’ють на сполох.
      (3) Найнебезпечнішим, на думку освітян, є те, що чат-бот може автоматично генерувати учнівські твори, давати розгорнуті відповіді на складні запитання, створювати презентації та навіть комп’ютерні програми. Фактично штучний інтелект може писати так само добре, як людина.
      (4) «Учні можуть використовувати цю технологію для виконання домашніх завдань. Учителям важко відрізнити згенеровані програмою твори від написаних учнями», – зазначає засновник освітньої програми Crush the College Essaу i колишній учитель англійської мови Πiтер Лаффiн. На його думку, найбільшої шкоди завдає чат-бот молодшим школярам. Фaxiвець уважає, що студенти менше використовують ChatGPT для виконання завдань, тому що в ЗВО вони вже значно складніші й скеровані на аналіз i poзумiння змісту.
      (5) Нині проблему визнали й на рівні управління освіти Нью- Йорка. Доступ до ChatGPT було обмежено в мережах і пристроях державних шкіл через негативний вплив на навчання учнів, сумнівну безпечність і неточність контенту. «Хоча цей інструмент може надавати швидкі й прості відповіді на запитання, він не формує навичок критичного мислення, які є важливими для успіху в навчанні та житті», – заявила речниця відділу освіти Дженна Лайл.
      (6) Утім варто поглянути на технологію ще й з іншого боку. На переконання Пітера Лаффіна, той факт, що штучний інтелект може викликати кризу в освіті, урешті-решт показує, що зараз навчання школярів письма відбувається не дуже добре. Він рекомендує вчителям удосконалювати свої завдання, відходити від традиційних аргументативних есеїв із чіткою структурою, використовувати інноваційні моделі викладання. «Практика викладання в школах завжди трохи відстає від новітніх технологій. Не сумнівайтесь, що діти завжди будуть на крок попереду вчителів у технологічному плані. Тому ніколи не треба втрачати пильність», – підсумовує Пітер Лаффiн.

За матеріалами сайту «Освіта.юа»

Текст Б

Зробіть СhatGРТ своїм асистентом:
як учителю використовувати штучний інтелект для уроків

      (7) Для вчителів ChatGPT може стати ресурсом швидкого пошуку або генерації завдань. Приміром, для уроків математики він може придумати приклади чи рівняння. Це допоможе, якщо ви вже розв’язали всі вправи з підручника чи не хочете, щоб ваші учні списали відповіді з розв’язків. Також чат-бот допоможе в генерації текстових задач для початкової школи.
      (8) Оскільки ChatGPT – мовна модель, він пропонує класні теми рефератів і творів. Я попросила його згенерувати перелік тем для учнівських творів. І чат-бот чітко формулює їх, ураховуючи вік дітей. Наприклад, для 5-х і 11-х класів він запропонував зовсім різні теми.
      (9) Також ChatGPT буде корисним педагогам для дослідження нових методик. Він дуже гарно підказує цифрові інструменти для вчителів. Якщо ви хочете створити освітній ресурс, але не знаєте, де це зробити, чат-бот відразу видає перелік платформ з усіма їхніми перевагами й недоліками. Важливо лише чітко формулювати завдання.
      (10) Звісно, будь-які запропоновані чатом завдання вчитель має переглянути й проаналізувати, а тоді вже давати в роботу дітям. ChatGPT поки що краще відповідає на запити англійською.
      В українських текстах трапляються граматичні помилки, тому потрібно вичитувати. Чат-бот допоможе, підкаже, але про те, щоб узяти його готовий текст і використати, поки що зарано говорити.
      (11) Важливо також ураховувати, що ChatGPT зараз володіє інформацією до 2021 року включно. Усі наступні дані він отримує від користувачів. А багато з них – діти. Тож на відміну від Вікіпедії, яку постійно фільтрують і моніторять, чат-бот може видавати не завжди правдиву інформацію.
      (12) Поява чат-бота з такими можливостями лякає освітян тим, що учні перестануть виконувати завдання самостійно. Але проблема списування не з’явилася вчора. Діти використовують Google, їм давно доступні готові домашні завдання, реферати. Так, деякі роботи можна було перевірити на плагіат, але з ChatGPT така перевірка втрачає сенс, адже кожного разу він формулює новий текст.
      (13) Заради експерименту я чотири рази попросила чат-бот написати твір про дружбу. Запит був дослівний, але всі тексти різні, жодного речення не повторилося. Тож із такими новими інструментами потрібно змінювати не парадигму контролю, а навчальний процес. Насамперед варто показувати дітям, що штучний інтелект може замінити в багатьох речах людей, отже, щоб бути успішними й мати перспективи, потрібно вчитися.
      (14) Для контролю краще давати більше творчих завдань, менше тестів на перевірку фактажу. Розробляючи контрольні роботи, можете орієнтуватися, скажімо, на тести PISA. Вони сформульовані так, що навряд чи ChatGPT на них швидко відповість.

За матеріалами сайту «Освіторія Медіа»

Текст В

Використайте технології штучного інтелекту під час уроку

      (15) Освітній проєкт «На Урок» розробив спеціальний чат на основі ChatGPT. «Чат “На Урок”: спілкування із видатними постатями минулого» – це перша українськомовна платформа, створена для освіти на основі штучного інтелекту. Така технологія дає змогу імітувати розмову з відомою особистістю, у програмі можна поставити запитання світовим лідерам і видатним діячам науки й культури, а отримані відповіді використати для навчання. Водночас робота з чатом навчає культури спілкування, розвиває вміння лаконічно формулювати запитання, критично аналізувати інформацію та всебічно використовувати можливості мовної моделі штучного інтелекту.
      (16) Нині можна побудувати діалог із видатними історичними постатями всеукраїнського та світового масштабу, поміж яких Альберт Ейнштейн, Василь Стус, Вінстон Черчилль, Григорій Сковорода, Іван Сірко, Ігор Сікорський, Катерина Білокур, Ольга Кобилянська, Тарас Шевченко, Ярослав Мудрий та інші.
      (17) Чат-бот працює без реєстрації та є безоплатним. Почати спілкування можна за цим посиланням bit.ly/3KatCbb.

У жодному з текстів НЕМАЄ згадки про застосування ChatGPT для

А створення додаткових завдань для учнів

Б формулювання тем творів для учнів різного віку

В спілкування з чат-ботом під час навчання

Г перевірки виконаних учнями завдань

А Б В Г

8

Проаналізуйте інформацію.
Це загальномовний словник, слова в якому розміщено не за абеткою, а за тематичним принципом. Лексичні засоби супроводжує інформація, яка полегшує вибір слова: його значення, стильова характеристика, частота вживання в художній літературі, приклади використання тощо.
Який різновид словника схарактеризовано?

А тлумачний

Б фразеологічний

В ідеографічний

Г термінологічний

Д етимологічний

А Б В Г Д

9

Розгляньте портрети відомих культурних і наукових діячів

Об’єднує їх те, що вони

А входили до складу Кирило-Мефодіївського братства

Б видавали перший український суспільно-політичний журнал «Основа»

В виступили новаторами в жанрі історичної прози та драматургії

Г запровадили український фонетичний правопис

Д здійснили перший повний переклад Біблії українською мовою

А Б В Г Д

10

Поєднайте назву твору з історичною подією, актуалізованою в ньому

Назва твору

Історична подія

1. «Модри Камень»

А Боротьба козаків із турецько- татарськими нападниками XV–XVI ст.

2. «Пам’яті тридцяти»

Б Монгольська навала 1241 р.

3. «Тарасова ніч»

В Друга світова війна

4. «Зажурилась Україна»

Г Битва під Переяславом 1630 р.

 

Д Бій під Крутами 1918 р.

  А Б В Г Д
1
2
3
4